SERVICES PROVIDED

We are a recruitment agency with tradition, based in the center of Prague. Our aim is to provide affordable and high-quality services in the field of human resources. We pride ourselves on our personal approach to candidates and are able to rapidly adjust to the development and changing needs of the job market. We follow trends and use the most modern personnel marketing techniques.

WE FIND YOU EMPLOYMENT

We deliver comprehensive services in the field of job-matching, specializing in middle and senior management in Czech and international companies. We announce employment opportunities on our own website and on job listings websites.

WE GIVE YOU CAREER ADVICE

We offer personal consultancy concerning personal development, communication skills, and the ability to get on in the job market. As part of these services we provide mock interviews, sample tests, and preparation of professional CVs and motivation letters. We advise you how to be successful in finding new employment. You can find more information on our personal consultancy here: www.personalniporadenstvi.cz.

WE MEET THE INDIVIDUAL NEEDS OF OUR CUSTOMERS

We are a professional and reliable partner for our clients in the field of acquiring and choosing employees, and are able to find suitable employees in all fields. In our work we place emphasis on quality and prompt communication. We have experience in direct searching for candidates, headhunting, and outplacement.

TOP positions

Asistent(-ka) oddělení Sales Support

Praha, VOŠ, AJ

Naším klientem je spolehlivý partner strategických hráčů na trhu s technologiemi, v bankovním sektoru, ve zdravotnictví a v mnoha jiných oblastech. Je respektovaným dodavatelem interiérových řešení, a to od úvodní konzultace přes konkrétní návrh až po realizaci a údržbu.

B2B partner with Danish/Finnish

Praha, VOŠ, FR / Dánsky - rodilý + AJ pokročilý

Our client is an American company that is also one of the biggest travel agencies in the world. Therefore, by joining them you not only get an amazing growth opportunity but also nice relocation options worldwide! This company employs over 10 000 professionals in their modern and luxurious Shared Service Centers worldwide.

B2B Support with Dutch

Praha, VOŠ, nizozem. - výborný + AJ pokročilý

Our client is an American company with progressive culture that is active in the travel industry worldwide. Therefore, by joining them you not only get amazing growth opportunities but also a great benefit package and nice relocation options worldwide! This ...

Hledáme Německo - Anglicky mluvící lidi

Praha, VOŠ, NJ+AJ

Naplňuje Tě práce a komunikace v Německém a Anglickém jazyce? Baví Tě pomáhat lidem, nebo dělat customer service? Máš zájem o jiné pozice s denním využitím Aj nebo NJ? Pak neváhej a pošli nám svůj životopis. Aktuálně obsazujeme více pozic, ve kterých lze uplatnit jazykové znalosti, nebo si je ještě víc zdokonalit.

HR asistent(-ka)

Praha, VOŠ, 

Máš zkušenosti s vyhledáváním kandidátů, ale chceš se zabývat i jinými HR tématy? Připoj se do našeho týmu. Náš zákazník, notoricky známá společnost v potravinářském průmyslu, hledá do svého týmu na centrále kandidáta na pozici HR asistent/ka. Čeká ...Job search


More job opportunities here:
A list of all open positions here:

 Obchod

KEY ACCOUNT MANAGER

Praha, SŠ/VŠ, 

Dobrý den, máte několikaletou praxi v oblasti pronájmů obchodních jednotek? Jste obchodník, člověk plný nápadů a zároveň schopný je realizovat? Máte zkušenosti s vedením týmu? Pak by Vás mohla a měla zajímat tato pozice – KEY ACCOUNT MANAGER, která je zajímavá v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Key Account manager - strategický rozvoj

Praha, SŠ, výborná angličtina

Pro našeho významného klienta - společnost z finanční oblasti, hledáme vhodné uchazeče/ky na pozici KEY ACCOUNT MANAGER – strategický rozvoj Náplň práce: - přímá účast na strategické rozvoji byznysu na českém a slovenském trhu - zpracování inovativních ...

Nákupčí

Praha, SŠ, 

Pro našeho významného klienta, obchodní společnost z oblasti prodeje a servisu spotřební elektroniky, elektrospotřebičů, telco, kancelářské techniky atd., hledáme do centrály se sídlem Praha Říčany vhodného kandidáta na pozici Nákupčí. Náplň práce: • Zodpovědnost ...

Nákupčí služeb

Praha, VOŠ, AJ - B2

Máš alespoň rok zkušeností z oblasti nákupu v korporátním prostředí a chceš vyzkoušet něco zajímavého? Na centrálu našeho oblíbeného klienta hledáme člověka do týmu jako Nákupčí služeb. Proč by Tě náš klient mohl zaujat jako Tvůj budoucí zaměstnavatel: - Bavíme ...

Obchodní zástupce - hodinky - Západní Čechy

Praha, VOŠ, 

Pro našeho významného klienta, obchodní společnost z oblasti prodeje a servisu spotřební elektroniky, elektrospotřebičů, telco, kancelářské techniky atd., s obratem v řádu desítky miliard, hledáme vhodného kandidáta na pozici: Obchodní zástupce - hodinky.

Property / facility manager 80 000,-

Praha, SŠ/VŠ, AJ dobře

Máte několikaletou praxi v oblasti pronájmů obchodních jednotek? Jste člověk plný nápadů a zároveň schopný je realizovat? Máte zkušenosti s vedením týmu? Pak by Vás mohla a měla zajímat tato pozice - Development manager, která je zajímavá v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Sales manager - stavebnictví

Praha, SŠ/VŠ, angličtina

Pro světového lídra v oblasti stavebních prvků hledáme kandidáta na pozici "Sales Manage - Praha a Čechy" Náplň práce: • převzetí již existujícího portfolia klientů a péče o něj v regionu Čechy, se zaměřením na Prahu • oslovování, komunikace ...

SENIOR NÁKUPČÍ (ž/m) s němčinou

Praha, VOŠ, němčina - B2/C1

Do teamu u našeho zákazníka, předního mezinárodního retailu, hledáme zkušeného profesionála na strategickou pozici SENIOR NÁKUPČÍ (ž/m) s němčinou. Pozice je hodně seniorní, proto hledáme někoho, kdo má alespoň 4-5 let praxe v nákupu v rychloobrátce (FMCG).

Position detail

4769-Property / facility manager 80 000,-

Máte několikaletou praxi v oblasti pronájmů obchodních jednotek? Jste člověk plný nápadů a zároveň schopný je realizovat? Máte zkušenosti s vedením týmu? Pak by Vás mohla a měla zajímat tato pozice - Development manager, která je zajímavá v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Vhodný kandidát na dané pozici bude aktivně rozvíjet obchodní aktivity v areálu, ve kterém se nacházejí prodejní jednotky, povede jednání se svěřenými klíčovými nájemci obchodů a restaurací a současně vede tým spolupracovníků.

Náplň práce

 • Navrhuje změny v oblasti obchodů a restaurací, zodpovědnost za plánované výnosy
 • Vyhledávání a realizace nových možností a příležitosti k navýšení výnosů
 • Komunikace s klíčovými zákazníky
 • Příprava smluv a vyjednávání podmínek (ve spolupráci s právním a ekonomickým oddělením)
 • Kontrola plnění smluvních vztahů
 • Příprava reportingu
 • Dohled nad marketingovými aktivitami
 • Vede týmu spolupracovníků

Požadavky

 • Vynikající komunikační a vyjednávací schopnosti
 • Proaktivní a energickou osobnost se zaměřením na cíl
 • Zkušenost s vedením menšího týmu kolegů – podmínkou
 • Zkušenost s dojednáváním a uzavíráním nájemních smluv
 • Zkušenost v řízení nákupního centra velkou výhodou
 • Schopnost rozvíjet a udržovat portfolio svěřených klíčových zákazníků
 • Velmi dobré analytické schopnosti, pokročilá znalost Excelu podmínkou
 • AJ na komunikativní úrovni podmínkou

Nabízíme

 • Zázemí velké a stabilní společnosti
 • Zajímavou práci v mezinárodního prostředí
 • Nadstandardní plat
 • Dlouhodobou spolupráci a možnost kariérního růstu
 • Pružnou pracovní dobu
 • Nadstandardní zaměstnanecké výhody
 • 5 týdnů dovolené
 • Lokalita pracoviště Praha 6

Location: Praha
Education: SŠ/VŠ
Languages: AJ dobře

Our team


Mgr. Richard Bezpalec

Founder, CEO

Mgr. Richard Bezpalec
The managing director of the agency has focused on HR management from the beginning of his career. He gained experience as a teacher, manager of a business group, and co-owner of a recruitment agency, before founding JOBSTART in 2008. He works on specific, less frequently filled positions. He mentors the activities of recruiters with the aim of ensuring maximum satisfaction on the part of applicants and clients.
Žaneta Kvokačková MBA

Senior Recruiter

Žaneta Kvokačková MBA
Žaneta has worked for JOBSTART for seven years, specializing above all in young candidates with languages, and offering career advice. She takes pleasure in constantly expanding her knowledge of andragogy, human resources, and employment law. She's interested in Spanish and the culture of Spanish-speaking countries.
Ing. Veronika Shaw

Senior Recruiter

Ing. Veronika Shaw
Veronika focuses mainly on positions for multinational companies and shared service centers, and has been at JOBSTART for four years. She started working here during her studies. Working in external recruitment allows her to continually develop and combine recruitment techniques with her sales skills and offer a perfect service to customers.
Bc. Michaela Freitagová

Recruiter

Bc. Michaela Freitagová
Michaela is interested in recruitment, along with personal marketing. She finds candidates primarily for economic positions, and also manages the content of our website and looks after the profile of the agency on social networks. She does all this while also studying at university. Healthy living and personal development are her main interests.
Bc. Šárka Kociánová

Recruitment Assistant

Bc. Šárka Kociánová
Šárka is an intermediary between candidates and recruiters. She is in charge of the initial contact with job seekers, she assists the recruiter team, and she is responsible for the smooth running of the office. She has previous experience as an educator, and she likes to communicate and work with people. She enjoys sports, cooking and traveling in her spare time.

Contact

Name
Email
Message
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 
JOBSTART s.r.o.
Headquarters: Vodičkova 736/17, Praha 1, 110 00
Address: Vodičkova 736/17, Praha 1, 110 00
IČ: 284 94 482
DIČ: CZ 284 94 482
Banking details: 3847999001/5500
tel: +420 605 588 885
web: www.jobstart.cz
e-mail: recepce@jobstart.cz
Facebook: www.facebook.com/Jobstart

 Virtual tour
   Where to find us


Práce v České republice

GDPR

Company’s Statement on Personal Data Protection and Communicating Personal Data

used for business purposes by JOBSTART s.r.o., Company registration No.: 284 94 482, registered in the Commercial Register kept by the Municipal Court of Prague, section C, entry 145701,
based at Prague 1, Vodičkova 736/17 (hereinafter referred to as the "Company")

What personal data of yours are we receiving and gathering?

The Company gathers your personal data to provide you with the best possible job opportunities in the market, thus to perform its contractual obligations towards you. You provide us with your personal data directly, for instance, when responding to an ad posted by some of the advertisement media (advertisement servers, daily press, Jobstart website, etc.), and we also obtain some of your data from publicly available sources, such as social networks, open databases of state administration, etc. You may refuse the request for personal data provision. In such case, we cannot perform our obligation towards you concerning providing the best possible job opportunities in the labour market.

You may decide on the gathered data yourself. The data we gather depends on your request for getting a job position. We always gather data including but not limited to: Name and contact details. We gather your first name and surname, e-mail address, postal address, telephone number and other contact details. Demographic details. We gather details about you, such as your domicile, age, country and preferred language. We gather information about your education, training, professional experience, interests and other facts arising from your curriculum vitae or, as the case may be, additional information provided or added directly by you during our communication.

As required, we may gather content of your communication with us to provide you with services as you wish. The data we gather in order to provide you with services include the subject and text of e-mails.

We also gather information provided by you and the content of messages that you send to us, write to us, or questions and information you provide to our company.

Method of personal data processing

The Company uses the gathered data to perform its contractual obligation towards you as the contractual purpose under normal operation of the Company that has the respective labour agency licenses and to provide the offered services and to improve them. We interconnect the gathered data in order to improve the outcome of our work for you. In order to improve the personal data protection, we have implemented technological measures to avoid misuse. We gather the data only from sources where we can identify you by your name, e-mail address or telephone number.

Communication. We use the gathered data for purposes of communication with you and your potential employers. We can contact you, for instance, by telephone, e-mail or other form to inform you about potential job opportunities for you.

Our company does not perform automated decision-making based on the data provided by you. We gather and assess the data provided by you solely through our employees who are personally involved in recommending you to potential employers.

Reasons for sharing personal data

We share your personal data in your own interest based on our contractual obligations towards you. We share the data only with your potential employers, in particular, their assigned personnel coordinator.

Your potential employers are committed to meeting our requirements for personal data protection and security and they shall not use the personal data for any other purposes.

Access to and control of your personal data

In terms of our services, you can modify or add your personal data through us. You can also decide on gathering and use of your data by our company. You can request it to be returned, deleted or transferred to another service provider of yours.

We shall respond to your request for access to your personal data or deletion thereof or other kind of operation within 30 days.

You may choose whether you wish to receive communication from the Company by e-mail, by text messages, by regular mail or by telephone.

European rights for personal data protection

The Company obeys the personal data protection laws applicable in Europe. Therefore, you have the following rights:

When processing your personal data, we do so under your direction or when required for providing our services.

Personal data security

Our company protects and secures your personal data. We use various technologies to protect your personal data against unauthorized access, use or publication. For instance, we store the personal data provided in computer systems with restricted and identifiable access which are located in secured buildings. When transferring data via internet, it is protected by encryption.

Personal data storage and processing

The personal data gathered by the Company is stored and processed in the territory of the Czech Republic. We make sure the data gathered in line with this statement on personal data protection is processed in line with the principles of this statement and requirements stipulated in the applicable laws.

Personal data retention

The Company retains the personal data for the period of time as required for providing the services to you. The only retention criterion is our mutual agreement on how long to retain your data.

Contact us

Should you have any technical or general question, please visit our website www.jobstart.cz where you will find more information about the serviced provided by our Company. You may also visit our website to ask a question or provide us with comments. We shall respond to your questions or comments within 30 days.

Our Company is the controller of the personal data gathered. Our Data Protection Officer is Mgr. Jan Hynšt and you can contact him by e-mail hynst@advokatura.cz.